5 mitów w leczeniu ran - eMMed
emmed - do rany przyłóż
Leczenie ran - mity

5 mitów w leczeniu ran

Spis treści:

Prawidłowa pielęgnacja ran jest niezbędna, aby zapobiec wdarciu się do organizmu zakażenia. Niezależnie czy ma się do czynienia z owrzodzeniami żylnymi, limfatycznymi, zespołem stopy cukrzycowej, odleżynami, brodawkami wirusowymi, czy odciskami na piętach ważne jest, aby ranę prawidłowo zabezpieczyć. Niestety, Internet sprzyja szerzeniu nieprawidłowych metod leczenia ran. Błędy w pielęgnacji są powielane i przekazywane na forach internetowych lub różnych grupach tematycznych. Zanim przystąpisz do prawidłowego leczenia ran, zapoznaj się z najbardziej powszechnymi mitami. W ten sposób możesz zapobiec pojawieniu się infekcji, zmniejszyć ból oraz zagwarantować bezpieczeństwo.

1. MIT: używanie środków na bazie alkoholu w celu dezynfekcji ran

Środki na bazie alkoholu nie są dobrym sposobem do dezynfekcji ran z wielu powodów. Substancja ta nie jest najlepszym środkiem antyseptycznym, jeśli mamy do czynienia z otwartą raną. Nie przyspieszy to także regeneracji uszkodzonej struktury skóry. Nakładanie alkoholu na ranę może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego i doprowadzić do uszkodzenia zdrowej tkanki i komórek, które są niezbędne w procesie leczenia ran. Po nałożeniu takich preparatów można odczuwać nieprzyjemne pieczenie i szczypanie. Dodatkowo alkohol denaturuje białko czyli uszkadza ważne, strukturalne białka, z których zbudowane są tkanki. Tym samym rany dezynfekowane alkoholem zamiast goić się – wręcz powiększają się.

2.    MIT: brak opatrunku na otwartej ranie – organizm sam zwalczy bakterie. Najlepsze jest wietrzenie…

Ranę należy zabezpieczyć przed zewnętrznym i szkodliwym działaniem środowiska, a także zapewnić ranie odpowiednią przepuszczalność powietrza. Zwlekanie z zapewnieniem ochrony może skutkować kolejnymi dolegliwościami, a  sam proces leczenia będzie trudniejszy i dłuższy. Otwarta rana jest narażona na ból i urazy, a także powstawanie na niej martwych tkanek jak np. strupy.

3.    MIT: woda utleniona jest starym i dobrym sposobem do odkażenia ran 

Używanie wody utlenionej nie jest najlepszym pomysłem w celu odkażenia rany. Może to doprowadzić do zniszczenia zdrowej tkanki i komórek. Woda utleniona nie powoduje, że zmniejsza się ryzyko zakażenia. Nie wykazuje działania p/bakteryjnego. Nieprzyjemne uczucie szczypania jest związane z podrażnieniem. Większość osób uważa, że wtedy dochodzi do zabijania bakterii i zarazków. Jednak jest to tylko mylne złudzenie. Woda utleniona natomiast ma słabe działanie p/krwotoczne, posiada zdolność skurczu małych naczyń włośniczkowych, stąd była często używana po drobnych urazach z obecną krwawiąca raną.

4.    MIT: im częściej zmienia się opatrunki, tym lepiej

Częstotliwość zmiany opatrunków nie przyspieszy procesu leczenia ran. Wszystko zależy od rodzaju rany, a także dobranego opatrunku specjalistycznego. Są opatrunki, które można zmieniać co 3 dni, inne do 5-7 dni. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Szczególnie ta zależność ma swoje odzwierciedlenie w terapii oparzeń, kiedy pod odpowiednim wilgotnym opatrunkiem, komórki naskórka napełzając z brzegów rany, wypełniają ją zdrową tkanką. Zbyt częsta zmiana opatrunków może doprowadzić do podrażnień i zrywania nowoutworzonego naskórka.

5.    MIT: poparzone miejsca posmarować tłustym preparatem

Oparzenia nie należy smarować tłustymi produktami takimi jak: kremy, masła czy oleje. Nałożenie tych preparatów może znacznie utrudnić gojenie się ran, a z czasem mogą pojawić się blizny. Dużo lepszym sposobem jest potraktowanie poparzenia w ramach pierwszej pomocy letnią, a nie zimną wodą, a w dużo cięższych przypadkach, gdy rana nie chce się goić, należy zgłosić do specjalisty. Na rynku wyrobów medycznych są dostępne opatrunki hydrożelowe, aktywne żele i opatrunki piankowo – siliconowe, który w szybki i skuteczny sposób goją rany.

Jak skutecznie leczyć rany? Odwiedź gabinet eMMed w Rzeszowie

To nie wszystkie mity dotyczące leczenia ran. Znaleźć ich można o wiele więcej w sieci, które są przekazywane od osób niemających na co dzień styczności z medycyną. Społeczeństwo należy jak najczęściej uświadamiać, jakie mogą być skutki niewłaściwych metod postępowania z ranami. Dlatego też zespół ekspertów eMMed przykłada dużą wagę do edukacji pacjentów. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w leczeniu ran, umów się na wizytę.