Dzisiaj przeanalizuję płyny do dezynfekcji ran. Zacznę od tego, że rana to przerwanie ciągłości skóry. Rany mają różne stopnie, tym samym różne rozmiary, głębokości i podłoże. Dlaczego Asept’owi mówimy NIE!?
Asept czy octenisept?
Do ran nie używa się alkoholu, który: powoduje denaturację białka-niszczy strukturę kolagenu i opóźnia proces jego syntezy, wysusza ranę, działa toksycznie, uszkadza także nowo powstałą ziarninę i naskórek oraz piecze!
XXI w. to nie czasy dr Quinn, która po ranach lała litrami wódkę lub inne trunki, bo nie miała nic innego do zastosowania. Do dezynfekcji ran zaleca się nowoczesne antyseptyki jak np. Granudacyn, Microdacyn, Aspirox, Sutrisept itd. Natomiast bardzo często pacjent wraca z apteki z Aseptem… Tłumacząc, że farmaceuta wydał go jako odpowiednik. Przypominam, że ważna jest substancja czynna danego wyrobu medycznego. Każdy wyrób ma zarówno swoje wskazania jak i p/wskazania do użycia. Właśnie ich znajomość jest podstawą terapii leczenia ran. Asept można stosować do skóry nieuszkodzonej jak np. przed pobraniem krwi w celu dezynfekcji skóry. Pamiętajcie o wnikliwym czytaniu etykietek, przed zakupieniem danego produktu!