Blizny i rozstępy- jak je skutecznie zredukować? - eMMed
emmed - do rany przyłóż
Rozstępy na plecach

Blizny i rozstępy- jak je skutecznie zredukować?

Spis treści:

Blizny i rozstępy- aby wiedzieć jak je skutecznie zredukować najpierw powiedzmy co to takiego:

Blizna to zmiana powstała w skórze w wyniku procesu gojenia po wcześniejszym urazie mechanicznym, chemicznym bądź termicznym.Powstają również po stanach zapalnych. 

Blizna różni się strukturą od skóry prawidłowej. Zazwyczaj jest mało elastyczna, lśniąca i jaśniejsza od otaczającej ją skóry 

 

Rozstępy pojawiają się w obrębie skóry właściwej w wyniku uszkodzenia włókien sprężystych tkanki łącznej. Początkowo wyglądają jak wrzecionowate pasma gładkiej skóry o czerwonym lub fioletowym zabarwieniu. Jest to najlepszy moment do podjęcia właściwego i skutecznego leczenia. 

W drugim okresie rozstępy zmieniają nie tylko barwę na porcelanowo białą, ale tracą swoją elastyczność. Przybierają wygląd płaskich zapadniętych ubytków prawidłowej skóry. W tym stadium redukcja ich jest o wiele trudniejsza, mniej efektywna, aczkolwiek możliwa. Dynamika procesu tworzenia się rozstępów zależy od wielu czynników, w tym genetycznych.

Rozstępy na plecach

Rodzaje blizn:

 

  • blizny przerostowe – to blizny, które powstają wskutek przedłużającego się procesu gojenia. Blizna przerostowa rozrasta się nadmiernie w obrębie uszkodzonej skóry, ma charakterystyczny czerwony kolor, jest zgrubiała, wypukła i wystaje ponad skórę,
  • blizny zanikowe – blizny te powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych, wyróżnia je okrągły oraz wklęsły kształt. Do blizn zanikowych zaliczane są rozstępy, a także blizny po trądziku,
  • keloidy/bliznowce – kiedy blizna rozrasta się poza obręb rany pierwotnej i nie ulegają samoistnej regresji. Jest to rodzaj zgrubiałej, włóknistej, czerwonej lub fioletowej blizny o nieregularnym kształcie, wykazuje skłonność do nawrotów.

Skuteczne zabiegi redukujące widoczność blizn i rozstępów:

 

Blizny i rozstępy – jak je skutecznie zredukować? W centrum medycznym eMMed każda terapia jest dobierana indywidualnie, tak aby przyniosła jak najlepsze efekty.

W naszej pracy z bliznami i rozstępami wykorzystujemy zabiegi, które w nieinwazyjny sposób pobudzają naszą skórę do naturalnej przebudowy. Należą do nich:

  • radiofrekwencja mikroigłowa,
  • ostrzykiwanie tropokolagenem,
  • mezoterapia mikroigłowa oraz igłowa,
  • peelingi chemiczne.

 

Oczywiście ważne jest aby razem z zabiegami, pacjent zadbał również o swoją pielęgnację domową, którą pomożemy dobrać w naszym gabinecie!  Zapraszamy na konsultacje!

Zobacz nasze zabiegi!

Na zdjęciach przedstawiamy Wam efekty naszej pracy!