Czym zajmuje się podologia? Kim jest podolog? Na te i inne pytania odpowiem w poniższym artykule.
Pacjenci uczęszczający do naszego gabinetu, często opowiadają, że nie wiedzieli początkowo kim jest podolog. Najczęściej o jego istnieniu dowiadywali się od znajomych lub z Internetu, wpisując swoje dolegliwości w wyszukiwarkę.
Są to najczęściej wrastające i wkręcające paznokcie, wywołujące stan zapalny, bolesne odciski i modzele, nieestetyczne brodawki wirusowe tak zwane kurzajki, uciążliwa grzybica paznokci, wstydliwy problem nadpotliwości stóp i dłoni, problem pękających pięt itd. Podolodzy jako promotorzy zdrowego stylu życia, mają za zadanie stałe szerzenie wiedzy wśród społeczeństwa na tematy związane z pielęgnacją swoich stóp, a także zdrowego stylu życia.
W myśl słynnej maksymy – „Zdrowe stopy-to piękne stopy”.
Jeśli już pacjent dowie się, że jego dolegliwością zajmuje się specjalista ds. podologii, zaczyna szukać odpowiedniego gabinetu. Najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę google hasło – podolog i podać nazwę miejsca zamieszkania np. podolog Rzeszów. Dzięki tej prostej czynności pojawi się lista obecnych gabinetów pełniących usługi z tego zakresu. Następnie pacjent może wybrać dogodne miejsce na prowadzenie swojej terapii. Istotny jest fakt, że podologia to dziedzina łącząca wiele innych nauk medycznych. Osoba zajmująca się stricte stopami, musi mieć wiedzę z zakresu nauk medycznych, znać fizjologię i patofizjologię organizmu, mechanizmy chorób, metody terapii.
Człowiek w ujęciu holistycznym to integralna całość. Dlatego podolog musi poszerzać swoją wiedzę.
Dlatego bierzemy pod uwagę cały jego stan bio-psycho-społeczny. Tak wiele chorób ma swoje odzwierciedlenie w stopach. Tak wiele możemy „wyczytać” z obrazu skóry i paznokci stóp, a także zaburzeń biomechanicznych jak np. wady postawy. Podolog to specjalista ściśle współpracujący z fizjoterapeutami – pod kątem terapii korekcyjnych wad postawy. Diagnozując dany problem, jest w stanie zwrócić pacjentowi uwagę na konieczność wykonania wkładek indywidualnych do obuwia. Dzięki którym tak wielu pacjentów zapomniało o nawracających odciskach czy ranach neuropatycznych w problemie stopy cukrzycowej.
Zespół interdyscyplinarny w Rzeszowie.
Podolog współpracuje także z dietetykami klinicznymi, ze względu na szerzącą się plagę chorób metabolicznych i autoagresywnych. Jak wiadomo zdrowe nawyki żywieniowe i odpowiednia suplementacja to podstawa w tych grupach chorób jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętniczne, łuszczyca, atopowe zapalenia skóry, niedoczynność tarczycy, choroby nieswoiste jelit itd. Podolog mając podejrzenie w związku z pewnymi objawami, kieruje pacjenta do konkretnych specjalistów. Mowa tutaj np. o zwróceniu uwagi na masywne obrzęki podudzi, które mogą łączyć się z niewydolnością serca i nerek, a także chorobami naczyń krwionośnych i układu limfatycznego. Czy stopy cukrzycowe, tak często bagatelizowane i pomijane na standardowych wizytach diabetologicznych. A jak wiemy ilość amputacji stóp gwałtownie wzrasta na przestrzeni lat. Natomiast jej przebieg często jest utajony i niezauważalny dla pacjenta. Tym bardziej przy towarzyszącej neuropatii cukrzycowej czyli zaburzeniu czucia w stopach. Tym samym pacjent nie odczuwając bólu, nie wraca uwagi na patologiczne stany , znajdujące się na jego stopach.
Podolog zatem kieruje pacjenta do diabetologa, chirurga, kardiologa, dermatologa, reumatologa, fizjoterapeuty, chirurga naczyniowego itd., itd. W zależności czego dotyczy problem i co podejrzewa. Proszę pamiętać, że podolog to nie kosmetyczka od obcinania paznokci. To specjalista posiadający ogromną wiedzę, specyficzne umiejętności, konkretne narzędzia do pracy.
Czy podolog to lekarz?
W obecnym stanie prawnym podolog nie jest traktowany jako lekarz. Trwają pracę nad regulacją przepisów w tym zakresie i w 2023 roku mają pojawić się pierwsze egzaminy zawodowe. Przede wszystkim liczy się chęć przyniesienia ulgi w cierpieniu i pomoc pacjentowi. W naszym gabinecie podologią zajmują się głównie osoby z wykształceniem pielęgniarskim.