Kosmetolog Rzeszów - Jak zadbać o skórę zimą? - eMMed
emmed - do rany przyłóż
swieta

Kosmetolog Rzeszów – Jak zadbać o skórę zimą?

Spis treści:

Strona główna » Blog » Kosmetolog Rzeszów – Jak zadbać o skórę zimą?

Jak zadbać o skórę zimą?

Niewątpliwie, zima to dość wymagający okres dla naszej skóry. Niskie temperatury, mroźny wiatr i suche powietrze z uwagi na ogrzewanie, powoduje jej silne odwodnienie i przesuszenie. Jest ona często podrażniona i zaczerwieniona. Dodatkowo, w zimie obserwujemy dużo bardziej zanieczyszczone powietrze co również niekorzystnie wpływa na kondycję skóry. Bariera hydrolipidowa jest mocno zaburzona, pojawia się uczucie ściągnięcia, niekiedy pieczenia. Na twarzy mogą pojawiać się również rozszerzone drobne naczynia. Kosmetolog Rzeszów – Jak zadbać o skórę zimą? Odpowiemy na to pytanie.

Kosmetolog Rzeszów - Jak zadbać o skórę zimą?
Kosmetolog Rzeszów – Jak zadbać o skórę zimą?

Jak więc zadbać odpowiednio o skórę?

Przede wszystkim, pamiętaj o odpowiednim i dokładnym oczyszczaniu twarzy. Jest to podstawa pielęgnacji tak naprawdę o każdej porze roku. Warto postawić na delikatne preparaty o fizjologicznym pH, które nie będą dodatkowo podrażniać skóry i wywoływać uczucia ściągnięcia. Unikaj takich, które w swoim składzie mają alkohol- będą one dodatkowo podrażniać już zaburzoną barierę hydrolipidową.

Kosmetolog Rzeszów radzi – ochrona skóry przed słońcem

Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej! Większość osób uważa, że filtry trzeba stosować tylko i wyłącznie w lecie, a nawet i wtedy nie codziennie. Nic bardziej mylnego! Promieniowanie UV dociera do nas w takim samym stopniu o każdej porze roku, codziennie. Zimą, promieniowanie odbija się od śniegu, przez co do skóry dociera jeszcze większa dawka niż zazwyczaj. Wywołuje to wiele niepożądanych skutków widocznych na naszej skórze- chociażby szybsze jej starzenie, przebarwienia czy rozszerzenia naczyń krwionośnych. W zimie warto stosować kosmetyki, które oprócz składników chroniących nas przed UV, zawierają również składniki nawilżające, regenerujące skórę oraz działające antyoksydacyjnie. Pamiętaj o tym, aby krem z filtrem zawsze nakładać jako ostatni etap pielęgnacji porannej– na niego spokojnie możesz nałożyć makijaż.

Kosmetolog Rzeszów - Jak zadbać o skórę zimą?
Kosmetolog Rzeszów – Jak zadbać o skórę zimą?

Kosmetolog Rzeszów – Jak zadbać o skórę zimą?

Stosuj treściwe kremy barierowe. Z uwagi na silne odwodnienie i podrażnienie skóry, warto skupić się na jej regeneracji, odżywieniu, nawilżeniu i wzmocnieniu jej naturalnych funkcji obronnych. W takim razie, jakich składników szukać? W przypadku skór bardzo suchych warto szukać m.in. ceramidy, mocznik, skwalan, cholesterol, kwas linolowy, a nawet wosk czy parafinę, jeżeli Twoja skóra nie ma skłonności do zapychania. Większość z tych składników wchodzi w skład naturalnej bariery hydrolipidowej, dlatego dzięki tego typu składnikom wzmocnimy ją i odbudujemy. Dodatkowo warto aby krem zawierał witaminy w tym A i E.

W przypadku cer naczyniowych warto zwrócić również uwagę na obecność witaminy K lub C, które wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne. 

Warto aby w kremie znalazły się również probiotyki, które będą wzmacniały nasze naturalne funkcje obronne skóry i chroniły przed czynnikami zewnętrznym.

W przypadku cer tłustych lub mieszanych również nie należy zapominać o jej nawilżaniu, nie tylko w okresie jesienno- zimowym! Warto wybrać produkty o lżejszej konsystencji, nie zawierające np. parafiny czy olejów mineralnych. W  kremie  powinny znaleźć się składniki takie jak panthenol czy alantoina, witaminy i wspomniane już probiotyki. Świetnym składnikiem będzie niacynamid (witamina B3), który oprócz działania przeciwzapalnego i antyoksydacyjnego, wspomaga syntezę ceramidów i lipidów znajdujących się naturalnie w naszej barierze ochronnej.

Krem możesz stosować zarówno rano, zawsze pod krem z filtrem, oraz na noc, kiedy Twoja skóra ma czas na regenerację.

Osoby z chorobami skóry

Osoby chorujące na łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry powinny zwrócić szczególną uwagę na krem barierowy, ponieważ ich skóra z natury jest uszkodzona, dlatego szczególnie w tym okresie powinny zwrócić uwagę na stosowanie takiego kremu.