Metody usuwania blizn - eMMed
emmed - do rany przyłóż
Blizna na ciele - usuwanie blizn

Metody usuwania blizn

Spis treści:

Wielu z nas ma blizny, których chce się pozbyć. Niektóre z tych zmian mogą stanowić pewną barierę nie do przeskoczenia, a także uderzać w samoakceptację. Na szczęście osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają nawet na usuwanie blizn, które widoczne są na skórze już nawet kilka lat. W tym artykule opowiemy o nich więcej.

Blizna – co to jest i jak ją usunąć? 

Blizna to tkanka łączna włóknista. Na powierzchni blizny nigdy nie zauważymy owłosienia. Bez wątpienia tkanka ta jest pozbawiona zakończeń nerwowych, gruczołów łojowych i potowych czy mieszków włosowych. Zauważyć to doskonale można na bliźnie po cesarskim cięciu lub bliźnie pooperacyjnej, ponieważ na niej występuje znieczulica. 

Chcąc pozbyć się blizny, należy ocenić nie tylko jej wiek, ale także m.in. wielkość i umiejscowienie. Niektóry zmiany udaje się widocznie zredukować, używając odpowiednich kremów, maści lub plastrów silikonowych. W wielu przypadkach takie rozwiązania niestety nie są skuteczne. Nowoczesna medycyna i kosmetologia oferują za to szereg innych innych metod, a wśród nich:

  •       mezoterapię mikroigłową,
  •       radiofrekwencję mikroigłową,
  •       ostrzykiwanie kolagenem,
  •       mezoterapię igłową,
  •       peelingi chemiczne.

Mezoterapia mikroigłowa 

Mezoterapia mikroigłowa polega na mechanicznym nakłuwaniu warstw skóry przy pomocy sterylnych igieł niewielkich rozmiarów. W tej metodzie usuwania blizn niewątpliwie stosuje się kontrolowane uszkodzenia skóry, które prowadzą do miejscowych mikrourazów, a w konsekwencji do lekkiego krwawienia. W rezultacie naskórek jest zmuszany do regeneracji. Płytki krwi przedostają się do przestrzeni pozanaczyniowej, w której produkują nowe białka. Reakcje, jakie zachodzą pod skórą, zwiększają elastyczność tkanki podskórnej i tym samym staje się bardziej jędrna. Godne uwagi jest to, że pierwsze efekty można zauważyć już po pierwszej wizycie, jednak na końcowy efekt należy uzbroić się w cierpliwość. 

Radiofrekwencja mikroigłowa 

Zabieg ten polecany osobom, które chcą pozbyć się rozstępów, cellulitu, przebarwień, blizn po trądziku i urazach czy zwiotczałej skóry na brzuchu po ciąży. Polega na nakłuwaniu skóry igłami przy jednoczesnej ekspozycji na fale radiowe. W związku z tym powstałe mikrouszkodzenia przyczyniają się do wytworzenia nowych włókien kolagenowych i regeneracji naskórka. 

Ostrzykiwanie kolagenem 

Wstrzykiwanie kolagenu pod powierzchnię skóry niewątpliwie powoduje wygładzenie linii twarzy i zmniejszenie widoczności blizn. Zastrzyki z kolagenem uzupełniają jego braki, który z wiekiem ulega degradacji i przez to pojawiają się pierwsze zmarszczki. Kolagen wstrzykuje się po wcześniejszym podaniu znieczulenia. W rezultacie po zakończeniu zabiegu może wystąpić opuchlizna, zaczerwienienie lub tkliwość. Już jeden zabieg może spłycić niewielkie defekty starzenia się oraz blizny. Warto pamiętać, że kolagen wraz z upływem czasu zanika, dlatego należy na zabieg wybierać się kilka razy w roku. 

Mezoterapia igłowa  

Zabieg ten polega na wstrzyknięciu w głębokie warstwy skóry odpowiedniej mieszanki preparatów odżywczych, które są dobierane indywidualnie pod potrzeby pacjenta. W rezultacie efekt, jaki można uzyskać, jest natychmiastowy. Produkt jest podawany przy pomocy mikronakłuć. Już po wyjściu z gabinetu można zauważyć zredukowanie zmarszczek, rozświetlenie i ujędrnienie cery czy wygładzenie rozstępów. 

Peelingi chemiczne 

Peelingi chemiczne potrafią zwalczyć drobne zmarszczki, przebarwienia, nierówny koloryt skóry, trądzik różowaty, trądzik pospolity, blizny lub rozstępy. Jest to zabieg nieinwazyjny, który złuszcza zrogowaciały naskórek. Środki, które nakłada się na skórę, wnikają w jej głębokie struktury, powodując przy tym jej regenerację. 

Usuwanie blizn w Rzeszowie

Wbrew pozorom nie tylko nowe zmiany mogą zostać całkowicie usunięte lub widocznie zredukowane. Wybór odpowiedniej metody czy zabiegu powinien być jednak poprzedzony konsultacją ze specjalistą.