Na czym polega leczenie owrzodzeń podudzi? - eMMed
emmed - do rany przyłóż
Leczenie owrzodzeń podudzi w Rzeszowie

Na czym polega leczenie owrzodzeń podudzi?

Spis treści:

Zaawansowanej niewydolności żył kończyn dolnych lub żylakom mogą towarzyszyć owrzodzenia podudzi. Najczęściej występują w okolicach kostki bocznej i przyśrodkowej. Mogą sięgać wyżej, rozprzestrzeniając się nawet na okrężne owrzodzenia podudzi. Nieleczone powiększają swoje rozmiary i mogą sięgać w głębsze warstwy skóry, tkanki podskórnej i tłuszczowej. Niewątpliwie jest to rodzaj bolesnego uszkodzenia ciała, które dodatkowo może być zainfekowane przez bakterie. Jak więc leczyć owrzodzenia podudzi? 

Czym są owrzodzenia podudzi? 

Owrzodzenia powstają w wyniku zmian naczyniowych. To właśnie niewydolność żylna jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania ran przewlekłych. Objawia się tym, że skóra jest napięta, czerwona, towarzyszy jej obrzęk, pojawiają się liczne zmiany, łatwo ulega uszkodzeniom. Do urazów może dojść najczęściej na skutek upadku czy uderzenia się o kant stołu lub innego mebla. Owrzodzenia powstają ze względu na niewydolne zastawki w żyłach, a także niewydolność mięśni brzuchatego łydki, który jest swoistą pompą dla krążenia krwi w podudziach.a. Zastawki nie domykając się, powodują, że krew cofa się do dolnych kończyn w związku z zasadą grawitacji. 

Co zwiększa ryzyko wystąpienia takich ran? 

Istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się owrzodzeń podudzi. Należą do nich: 

  • podeszły wiek – wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo życia z owrzodzeniami kończyn dolnych, 
  • płeć – owrzodzenia częściej spotykają kobiety niż mężczyźni, 
  • genetyka – jeśli obydwoje rodziców cierpiało na owrzodzenia podudzi, zwiększa się ryzyko, że dzieci też mogą cierpieć na to schorzenie, 
  • siedzący tryb życia – brak aktywności fizycznej wpływa na wystąpienie tej przypadłości, 
  • niedociśnienie żylne – związane z uciskiem na żyły, brakiem rozwoju lub zniszczeniem zastawek żylnych, 
  • ciąża – w trakcie ciąży kobieta przybiera na wadze, co sprzyja powstawaniu owrzodzeń podudzi, 
  • otyłość – dodatkowe kilogramy mogą przyczyniać się do wystąpienia zmian skórnych na kończynach dolnych. 

Leczenie i profilaktyka owrzodzeń podudzi 

Jeżeli Twój organizm ma skłonność do owrzodzeń skóry, warto rozważyć wizytę u specjalisty, który w rezultacie może dobrać odpowiedni rodzaj leczenia. Jednym z czynników, które wspomagają leczenie owrzodzeń podudzi jest niewątpliwie zbilansowana dieta. Niedobory żywieniowe mogą przyczynić się do trudniejszego gojenia się ran. W związku z tym warto rzucić palenie i złe nawyki żywieniowe. Należy włączyć aktywność fizyczną, ponieważ zwiększa ona przepływ krwi, a tym samym przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Słabe krążenie jest jedną z przyczyn pojawiania się owrzodzeń podudzi, dlatego warto poprawiać krążenie krwi na różne sposoby. Godne uwagi jest włączenie do swoich nawyków noszenie pończoch uciskowych. W leczeniu miejscowym ran stosuje się nowoczesne antyseptyki, a także opatrunki specjalistyczne wspomagające proces gojenia. W związku z tym konieczne może okazać się oczyszczanie zmian z tkanek martwiczych i wydzieliny ropnej. Leczenie owrzodzeń podudzi należy oprzeć na schemacie TIME: 

  • T – opracowanie rany, aby oczyścić z martwicy, 
  • I – zapobieganie infekcji i zapalenia, 
  • M – nawilżanie i zapewnienie wilgotnego środowiska ranie, 
  • E – działania mające na celu przyspieszenie regeneracji rany i ochronę naskórka. 

Leczenie owrzodzeń w Rzeszowie 

Podczas leczenia tego typu dolegliwości kluczowe jest przede wszystkim regularne oczyszczanie rany i dobór specjalistycznych opatrunków. Pomocna okazuje się także kompresjoterapia. Efekty pracy naszych specjalistów w leczeniu owrzodzeń w Rzeszowie możecie zobaczyć m.in. na naszym profilu na Instagramie.