Obrzęki limfatyczne to zmora dzisiejszych czasów. Otyłość, nadciśnienie tętnicze, niewydolność żylna, niezdrowa dieta, szybkie tempo życia, stres, brak ruchu…
Niewydolność naczyń limfatycznych na początku jest bezobjawowa. Następnie pojawiają się bóle w okolicy kostek lub stóp w godzinach wieczornych, delikatne obrzęki, zaczerwieniona i ocieplona skóra. Taki stan może trwać latami. Na niewydolność limfatyczną nie ma leczenia przyczynowego, jedynie objawowe. Z pomocą przychodzą drenaże limfatyczne, kompresjoterapia, elewacja kończyn dolnych, odpowiednie ćwiczenia zwiększające pracę pompy mięśniowej łydek. Oczywiście należy w ramach profilaktyki pilnować diety lekkostrawnej i niskotłuszczowej, aby nie promować otyłości, nadciśnienia tętniczego , niewydolności żylnej itd.
Należy pamiętać, że układ limfatyczny i żylny „nie lubi” ciepła. W związku z tym pacjenci powinni unikać sauny, gorących kąpieli, opalania się. Ulgę przynoszą chłodzące żele np. z kasztanowca.
Lata mijają, obrzęki narastają. Skóra przyjmuje wygląd tzw. skórki pomarańczy, zmienia swoją strukturę, aby móc zaadaptować się wtórnie do zwiększającej się objętości płynów tj. limfy, która gromadzi się pod skórą. Podudzia są coraz bardziej zaczerwienione, tkliwe, pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, które pękają i dają początek raną.
Obrzęki limfatyczne, jak ma rana się zagoić ?
Jak ma rana się zagoić, jak skóra jest napęczniała? Jak rana ma się zagoić jak pacjent ciągle chodzi i obrzęki narastają? Są to proste pytania, które pomagają nam zaplanować schemat leczenia.
Po pierwsze leczenie rany zgodnie ze schematem TIME, z użyciem opatrunków specjalistycznych. Po drugie musimy zadbać o grawitacyjny odpływ limfy z dolnych partii kończyny dolnej. Czyli zastosujemy kompresjoterapię z użyciem gotowych systemów lub bandażowanie z odpowiednim stopniem ucisku. Odpowiednim, a nie na oko! Pamiętajcie, ze każdy stopień ma swoje wskazania i od tego jak założymy bandaże, zależy sukces terapii. Kończynę należy ułożyć powyżej poziomu serca. Nie na taboreciku czy krześle, nie na płasko na łóżku, tylko wyżej pod kątem 30-45 stopni. Wtedy możemy mówić o grawitacji, która ułatwi odpływ płynów w kierunku od stopy do serca.
Dbanie o skórę a leczenie ran przewlekłych
Następna ważna kwestia to natłuszczanie skóry zmienionej troficznie właśnie w kontekście profilaktyki, przeciwko ranom przewlekłym. Dwa razy dziennie nawilżyć skórę odpowiednimi preparatami, które dobiera specjalista do stanu obecnego skóry. Natomiast pamiętajcie, ze zwykła oliwka dla dzieci czy balsam do skóry to za mało w przypadku takich zaawansowanych zmian skórnych.
efekt ” skórki pomarańczy”. Szczególną uwagę należy zwrócić na pęcherze, które łatwo ulegają urazom mechanicznym i w konsekwencji prowadzą do powstania ran.
opatrunków specjalistycznych i kompresjoterapii.