Owrzodzenia żylne eMMed - Leczenie ran Rzeszów.
emmed - do rany przyłóż
owrzodzenie

Owrzodzenia żylne

Spis treści:

Niewydolność żylna to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania ran przewlekłych. Skóra jest napięta, obrzęknięta, czerwona, z licznymi teleangiektazjami i troficznymi zmianami, łatwo ulega uszkodzeniom. Do urazów najczęściej dochodzi w wyniku uderzenia o kant stołu, łóżka lub upadku. Skutkuje to powstaniem ciężko gojących się owrzodzeń leczenie owrzodzenia żylne, powodujących ból i cierpienie pacjenta.

Leczenie owrzodzeń podudzi -Owrzodzenia żylne
Owrzodzenia żylne

Leczenie owrzodzeń podudzi.

Do patogenezy zalicza się niewydolne zastawki w żyłach. Nie domykając się, powodują cofanie krwi zgodnie z grawitacją do dolnych partii ciała. Powstają obrzęki, uczucie ciężkich nóg, zaczerwienienie podudzi.

Ulgę przynosi elewacja kończyn dolnych, czyli uniesienie ich powyżej poziomu serca. Dzięki temu krew może powrócić do serca. Cechą charakterystyczną tej przypadłości jest wyraźnie mniejszy obrzęk rano po przespanej nocy, niż po całym dniu „na nogach”. W celu zmniejszenia objawów oprócz elewacji kończyn możemy zastosować chłodzące żele z wyciągiem z kasztanowca oraz heparyną. Pamiętajmy, że żylaki nie lubią ciepła, czyli należy unikać sauny, gorących kąpieli, opalania się itd. W leczeniu objawowym owrzodzeń stosuje się, również pończochy kompresyjne, dobrane indywidualnie, do stopnia zaawansowania choroby. Zaleca się także ćwiczenia usprawniające pracę pompy mięśniowej, w celu miejscowego ułatwienia przepływu krwi.

Owrzodzenia żylne - owrzodzenie wraca jak bumerang
Owrzodzenia żylne – owrzodzenie wraca jak bumerang

Owrzodzenia żylne – to nie tylko defekt kosmetyczny

Pamiętajmy, że rana to nie tylko defekt kosmetyczny. Pacjenci zamykają się w domach, izolują od bliskich i znajomych. Boją się, że rany mają brzydki zapach, że opatrunki przemakają itd. Leczenie owrzodzeń podudzi wymaga kompleksowej opieki, a także pracy nad psychiką pacjenta. Dobre nastawienie to podstawa, ale także pacjenta należy prawidłowo przygotować do samopielęgnacji w domowym zaciszu.

Leczenie ran Rzeszów cennik.