Palenie papierosów, a cukrzyca

W celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, osoby z cukrzycą powinny zminimalizować ilość wypalanych papierosów oraz dążyć do całkowitego rzucenia nałogu.

Zwiększona lepkość krwi, zwiększony hematokryt, zaburzenia gospodarki lipidowej, niedotlenienie organizmu, prowadzą do uszkodzenia śródbłonka oraz nieodwracalnych zmian w układzie krwionośnym. U osób z cukrzycą dyslipidemia dwukrotnie częściej prowadzi do miażdżycy. Zwiększa się również ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, nadciśnienia tętniczego krwi, udaru mózgu, osteoporozy, zwyrodnienia plamki gęstej związanej z wiekiem.

Dodatkowo nikotyna zawarta w papierosach jest czynnikiem silnie zwężającym naczynia krwionośne, doprowadzając do stanu zapalnego w tętnicach. W cukrzycy ryzyko miażdżycy jest 4-krotnie wyższe niż u osoby potencjalnie zdrowej. Niedokrwienie w kończynach dolnych, doprowadza do nieodwracalnych zmian. Pojawiają się trudno gojące się rany, często kończące się amputacjami. Właśnie przed nimi za wszelką cenę staram się Was chronić. Dlatego na każdym kroku apeluję o samobadanie stóp i zmianę nawyków dnia codziennego.