Palenie papierosów a cukrzyca Podolog - Rzeszów
emmed - do rany przyłóż
palenie zabija

Palenie papierosów a cukrzyca

Spis treści:

Strona główna » Blog » Palenie papierosów a cukrzyca

W celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, osoby z cukrzycą powinny zminimalizować ilość wypalanych papierosów oraz dążyć do całkowitego rzucenia nałogu. Palenie papierosów a cukrzyca jest w tym duża zależność.

Palenie papierosów a cukrzyca
Palenie papierosów a cukrzyca

Zwiększona lepkość krwi, zwiększony hematokryt, zaburzenia gospodarki lipidowej, niedotlenienie organizmu, prowadzą do uszkodzenia śródbłonka oraz nieodwracalnych zmian w układzie krwionośnym. U osób z cukrzycą dyslipidemia dwukrotnie częściej prowadzi do miażdżycy. Zwiększa się również ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, nadciśnienia tętniczego krwi, udaru mózgu, osteoporozy, zwyrodnienia plamki gęstej związanej z wiekiem.

Palenie papierosów a cukrzyca

Dodatkowo nikotyna zawarta w papierosach jest czynnikiem silnie zwężającym naczynia krwionośne, doprowadzając do stanu zapalnego w tętnicach. W cukrzycy ryzyko miażdżycy jest 4-krotnie wyższe niż u osoby potencjalnie zdrowej. Niedokrwienie w kończynach dolnych, doprowadza do nieodwracalnych zmian. Pojawiają się trudno gojące się rany, często kończące się amputacjami. Właśnie przed nimi za wszelką cenę staram się Was chronić. Dlatego na każdym kroku apeluję o samobadanie stóp i zmianę nawyków dnia codziennego.

Podolog Rzeszów cennik.