Podochirurgia – plastyka wałów i guzowatości opuszka single - eMMed
emmed - do rany przyłóż

Podochirurgia – plastyka wałów i guzowatości opuszka

O zabiegu

W wyniku przerostu wałów okołopaznokciowych, a także obecności wkręcających paznokci dochodzi do permanentnych stanów zapalnych paluchów. Problem ten dotyczy dużego odsetka pacjentów.

Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym i polega na chirurgicznym wycięciu nadmiaru tkanki wałów, będących przyczyną problemu. W przypadku ran na paluchach zaleca się usunięcie szwów w 14-dobie po zabiegu. Następnie w przypadku obecności paznokci wkręcających, zaleca się założenie klamry prostującej paznokieć, jako profilaktyka prawidłowego wzrostu płytki.

 

Następnym zabiegiem dostępnym w ofercie naszej placówki jest korekta guzowatości paliczka. W tym przypadku chirurgicznej resekcji ulega narośl na paliczku dystalnym, blokujaca prawidłowy wzrost płytki paznokciowej. Pacjenci najczęściej zgłaszają się z problemem osteofitu, twierdząc, że od czasu urazu mechanicznego doszło do zablokowania fizjologicznego wzrostu płytki. Paznokieć wtedy często przyrasta na grubość, przypomina to objaw „pancerza krewetki”, co skutkuje nieestetycznym wyglądem i dyskomfortem pacjenta. Po usunięciu przeszkody, paznokieć poddany jest terapii podologicznej, aby kontrolować jego tor wzrostu.


Kolejny zabieg „małej chirurgii palucha”, polega na usunięciu egzostozy podpaznokciowej. Jest to łagodny guz wywodzący się z macierzy podpaznokciowej, który „unosi płytkę paznokciową do góry”, czego efektem jest nieestetyczny wzrost i wygląd płytki paznokciowej. Wszelkie wycinki oddawane sa do badań histopatologicznych, polegających na szczegółowej ocenie patomorfologa.

Podochirurgia – plastyka wałów i guzowatości opuszka