Podochirurgia - ratunek dla paznokci wrastających - eMMed
emmed - do rany przyłóż
Rana-po-zabiegu-podochirurgicznym-I1152

Podochirurgia – ratunek dla paznokci wrastających

Spis treści:

Strona główna » Blog » Podochirurgia – ratunek dla paznokci wrastających

Podochirurgia – nowoczesne metody rozwiązywania problemów

Podochirurgia – ratunek dla paznokci wrastających. Na przestrzeni lat obserwujemy stały rozwój nauk medycznych, a wraz z nimi podologii – dziedziny zajmującej się stopami. Z roku na rok zostają opracowane nowe techniki zabiegowe, a także pojawiają się nowoczesne opatrunki specjalistyczne, przyśpieszające proces gojenia ran po zabiegach czy urazach. Dodatkowym aspektem jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat chorób oraz ich metod leczenia.

Podochirurgia - rana po zabiegu
Podochirurgia – rana po zabiegu

Podochirurgia zamiast zrywania paznokcia (plastyka wałów paznokciowych)

Dawniej  i niestety  obecnie w niektórych placówkach medycznych, opcją z wyboru radzenia sobie z problemem wrastających paznokci, było i jest ich chirurgiczne usunięcie lub resekcja klinowa paznokcia. Nie rozwiązuje to oczywiście patomechanizmu samego wrastania, a wręcz stanowi duże ryzyko nawrotu. Istnieje duży odsetek pacjentów, którzy przeszli w swoim życiu już wielokrotną resekcję klinową, a także awulsję płytki paznokciowej. Dodatkowo rany po w/w. zabiegach goją się wolniej, prowadzą do dyskomfortu pacjenta, a także licznych trudności podczas zmiany tradycyjnych opatrunków w warunkach domowych. Istotnym problemem jest ryzyko uszkodzenia macierzy, a wraz z nim możliwość deformacji płytki paznokciowej. W zaawansowanym stadium obserwujemy  nawet całkowite uszkodzenie macierzy i zanik wzrostu paznokcia.

Podochirurgia - Gabinet eMMed Rzeszów
Podochirurgia – Gabinet eMMed Rzeszów

Specjaliści wykonują te zabiegi w Gabinecie eMMed w Rzeszowie. Chirurg podolog

Obecnie w Polsce dysponujemy coraz szerszym gronem wykwalifikowanych zespołów. Mamy w swojej ofercie gabinetowej możliwość przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów podochirurgicznych. Prowadzimy zabiegi: plastyka wałów okołopaznokciowych, plastyka opuszka czy usunięcie egzostozy podpaznokciowej. Na sukces całej terapii składa się wiele czynników – stopień zaawansowania problemu, technika zabiegowa, pielęgnacja rany po zabiegu, a także przestrzeganie wszelkich zaleceń  ze strony pacjenta.

Terapia wrastającego paznokcia poprzez zabieg podochirurgiczny
Terapia paluch z problem obustronnego przerostu wałów okołopaznokciowych i paznokcia wkręcającego poprzez zabieg podochirurgiczny

Leczenie ran po zabiegach podochirurgicznych

Istotnym aspektem w opiece nad raną po zabiegu jest technika oczyszczania rany, a także dobór opatrunków aktywnych. Rodzaj terapii zależy m.in. od obecności infekcji, dyskomfortu pacjenta, rodzaju gojenia się rany. Rany najszybciej goją się poprzez rychłozrost, czyli zbliżenie tkanek szwami  chirurgicznymi. W przypadku ran na paluchach zaleca się usunięcie szwów w 14-dobie po zabiegu. Natomiast w pewnych sytuacjach, może dojść do powikłań pozabiegowych. Istnieje wtedy konieczność wcześniejszej interwencji, usunięcia szwów i leczenia rany specjalnymi opatrunkami z równoczesnym oczyszczaniem rany.  Jeśli nie dojdzie do powikłań po zabiegu jak np.

  • rozejście się brzegów rany,
  • zakażenie rany

po usunięciu szwów zaleca się natłuszczanie blizny i jej mobilizację. Do tego celu zaleca się pacjentom wykonywać codzienny masaż blizy. Dwa razy w ciągu doby z użyciem wyrobów medycznych wspomagających remodeling czyli proces kształtowania się kolagenu w bliznach pozabiegowych np. Silaurum, Sutricon, Epicyn.