Czy wiesz ze Centrum Medycznym eMMed zajmujemy się indywidualnym doborem kompresjoterapii dla pacjentów? Czym jest kompresja, dla kogo jest przewidziana, jakie są jej rodzaje, jakich zasad powinien pacjent przestrzegać w trakcje terapii? Kompresjoterapia – terapia uciskiem więcej dowiecie się z poniższego tekstu.
Kompresjoterapia jest najprościej mówiąc:
terapią kontrolowanym uciskiem, stosowanym w przebiegu takich chorób jak:
- niewydolność żylna,
- niewydolność limfatyczna,
- owrzodzenia przewlekłe podudzi,
- zespół pozakrzepowy,
- dokuczliwe obrzęki kończyn dolnych,
- również w trakcie ciąży.
Stanowi zgodnie z zaleceniami Towarzystw Leczenia Ran – złoty standard leczenia owrzodzeń podudzi.
Przeciwwskazaniem do zastosowania kompresji jest niedokrwienie kończyn dolnych wywołane procesami miażdżycowymi i wymaga badań diagnostycznych przy pomocy USG Doppler kończyn dolnych i konsultacji z chirurgiem naczyniowym – z którym współpracujemy. Dzięki temu w sposób holistyczny jesteśmy w stanie w krótkim odstępie czasu zdiagnozować pacjenta i podjąć odpowiednie kroki terapii – w przypadku niedokrwienia tętnic kończyn dolnych w zaawansowanym stadium choroby – pacjent jest kwalifikowany do zabiegu rewaskularyzacji.
Na rynku wyrobów medycznych istnieje wiele systemów wspomagających terapię:
wyróżniamy wyroby gotowe jak podkolanówki, pończochy, rajstopy kompresyjne. W konkretnych przypadkach specjalista zakłada pacjentowi bandaże uciskowe o krótkim lub długim naciągu. To, który system jest odpowiedni dla pacjenta – zależy od indywidualnego przypadku i decyzje o zastosowaniu podejmuje specjalista. Ważne jest, aby kończyny pacjenta wymierzyć w odpowiedni sposób w celu dobrania odpowiedniego rozmiaru – należy pomiary wykonywać z samego rana, na najmniejszym obrzęku podudzi, w odpowiednich odcinkach kończyny dolnej. Należy wymierzyć osobno obydwie kończyny dolne. Konieczne jest aby kompresja była dobrana przez profesjonalistów, zajmujących się na co dzień tą tematyką, aby mogła odpowiednio zadziałać. Wyroby uciskowe to nie są „zwykłe skarpetki”, które można zakupić bez pomiarów w sklepie. Dlatego wymagają konkretnego przygotowania. Wyróżniamy 4 stopnie kompresji, to jest kolejny ważny aspekt, dla którego decyzję o zastosowanym wyrobie podejmuje specjalista.
Na wizycie specjalista wykonuje dokładny instruktaż aplikacji wyrobów na kończyny pacjenta.
Istnieją także systemy wspomagające zakładanie wyrobów uciskowych, które pomagają pacjentowi w warunkach domowych. Dodatkowo specjalista edukuje pacjenta, ze kompresję należy zakładać zaraz po wstaniu z łóżku, na najmniejsze obrzęki po nocy. Należy w nich chodzić cały dzień i ściągać przed myciem i spaniem. Błędnym myśleniem pacjentów jest to że w okresie letnim rezygnują z kompresji przez uczucie ciepła przy podwyższonej temperaturze powietrza, a wracają do niej w okresie zimowym. Należy tutaj poruszyć fakt, że w okresie od maja do września, kiedy temperatura ulega wzrostowi – naczynia krwionośne i limfatyczne, chcąc „oddać nadmiar ciepła” ulegają rozszerzeniu, przez co nadmiar płynów śródtkankowych kumuluje się pod skórą, doprowadzając do narastania obrzęków i tworzenia się owrzodzeń podudzia. Tym bardziej w tym okresie wymagana jest terapia zewnętrznym uciskiem. Istnieją preparaty łagodzące dyskomfort związany z uczuciem gorąca-są te np. żele chłodzące i spraye, które można używać przy wyrobach kompresyjnych – na bazie m.in. kasztanowca i mentolu.
Dodatkowo na wizytach kontrolnych specjalista kontroluje redukcję obrzęku, jest w stanie dopasować wyroby pod aktualny stopień obrzęków. Dobiera następnie preparaty nawilżające skórę podudzi, zwiększające odporność tkanek na urazy mechaniczne.
Istotna w tym aspekcie jest także profilaktyka przeciw obrzękowa, do której zalicza się:
- Unikanie opalania,
- Unikanie saun, jakuzzi, gorących kąpieli,
- Unikanie zbyt ciasnego obuwia, ciasnych spodni,
- Odpowiednia podaż płynów, utrzymywanie zdrowych nawyków żywieniowych, w tym zwiększona podaż błonnika w diecie, utrzymywanie optymalnej masy ciała,
- Unikanie używek jak alkohol, nikotynizm,
- Unikanie noszenia ciężarów.
W ramach kompleksowej terapii przeciw obrzękowej zaleca się także w odpowiednich przypadkach
- manualny drenaż limfatyczny
- automatyczny za pomocą np. urządzenia BOA.
Zapraszamy na konsultacje – razem podejmiemy odpowiednie kroki terapeutyczne dla osiągnięcia zamierzonych efektów.