Koncepcja TIME

Aby zobrazować postępowanie miejscowe w przypadku ZSC, Europejskie Towarzystwo Leczenia Ran opracowało w 2002 r. koncepcję TIME.  Poszczególne litery odnoszą się do konkretnego obszaru działania.

            Tissue debridement – opracowanie ran,

        Infection and inflammation control- kontrola infekcji i zapalenia,

         Moisture balance – równowaga wilgotności rany,

Edges, epidermization stimulation – brzegi rany i stymulacja naskórkowania.

Koncepcja TIME

Celem pierwszego etapu jest odsłonięcie zdrowych tkanek, które mają wysoki potencjał proliferacyjny, co znacznie przyśpieszy proces gojenia się. W celu usunięcia tkanek nekrotycznych wyróżnia się następujące możliwości postępowania: chirurgiczne usunięcie tkanek, autolityczne, biologiczne oraz enzymatyczne usunięcie tkanek.

W drugim etapie należy obserwować rozwój stanu zapalnego i w razie potrzeby rozpocząć antybiotykoterapię.  Następnym działaniem jest utrzymanie wilgotnego środowiska rany. Dzięki temu możliwa jest ochrona przed maceracją i wysuszeniem. Wpływa też na ograniczenie bólu. Ostatni etap to pobudzenie naskórkowania. Konieczne są zabiegi usuwające zanieczyszczenia oraz zabiegi wzmacniające barierę ochronną.

Stopy powinno się nacierać maściami natłuszczającymi, omijając okolicę rany oraz przestrzenie między palcami. Nie rekomendowane jest używanie maści glikokortykosterydowych. U chorych na cukrzycę nie zaleca się stosowania maści antybiotykowych, ponieważ mogą utrudniać wypływ wydzieliny oraz mogą stać się powodem antybiotykooporności.