Patomechanizm stopy cukrzycowej Leczenie ran Rzeszów
emmed - do rany przyłóż
pieta

Patomechanizm stopy cukrzycowej

Spis treści:

Strona główna » Blog » Patomechanizm stopy cukrzycowej

Patomechanizm stopy cukrzycowej – stopa cukrzcyowa wg. WHO „charakteryzuje się obecnością infekcji, owrzodzenia lub destrukcji tkanek głębokich stopy w połączeniu z obecnością zaburzeń neurologicznych i chorób naczyń obwodowych w kończynach dolnych o różnym stopniu zaawansowania”.

Terapia stopy cukrzcowej -  Patomechanizm stopy cukrzycowej
Terapia stopy cukrzcowej – Patomechanizm stopy cukrzycowej

Niewątpliwie głównym patomechanizmem zespołu stopy cukrzycowej jest przerwanie ciągłości skóry, w wyniku działania różnych czynników. Pacjent przy uszkodzonej komponencie czuciowej może nie odczuwać dyskomfortu, spowodowanego za ciasnym obuwiem, obecnością ciała obcego   w bucie czy stanięcia stopą na ostrym przedmiocie.

Z badań wynika, że w 35 % przypadków przyczyną uszkodzenia skóry jest źle dobrane obuwie. Oprócz urazów mechanicznych zdarzają się również urazy termiczne jak i chemiczne. Kolejnym powodem powstania zmian może być niewłaściwa higiena stóp, a  w tym niewłaściwa technika obcinania paznokci, które wrastając w skórę, niszczą jej strukturę.

Patomechanizm stopy cukrzycowej

Powstałe uszkodzenie w naskórku obejmuje głębiej leżące warstwy oraz będąc wrotami zakażenia przyczynia się do rozwoju infekcji. Gdy zniekształceniu ulegają także struktury kości i prowadzą do powstania tzw. stawu Charcota. Nieleczone zaburzenia mogą doprowadzić nawet do zapalenia kości i szpiku. Niestety postępują również zmiany w obrębie mięśni o charakterze przewagi prostowników nad zginaczami.

Dodatkowymi czynnikami biorącymi udział w rozwoju ZSC są:

  • otyłość,
  • obecność chorób współistniejących jak nadciśnienie tętnicze,
  • niedociśnienie ortostatyczne,
  • upośledzenie wzroku,
  • niedołężność,
  • ograniczenie ruchomości stawów,
  • samotność.

Leczenie ran Rzeszów cennik.