Czy krem z mocznikiem jest dobry dla wszystkich? Zacznijmy od początku!
Mocznik to organiczny związek chemiczny, który możemy uzyskać za pomocą procesów chemicznych. Jednak występuje on naturalnie w ludzkim organizmie- jest produktem ubocznym przemian białek wydalanych z moczem i potem.
Dodatkowo warto wspomnieć, iż mocznik możemy również znaleźć w nasze skórze. Dokładniej, jest jednym z głównych składników NMF czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Stanowi 1% masy naskórka, natomiast w NMF jest go nawet 7%. Składnik ten jest humektantem co oznacza, że silnie przyciąga do siebie cząsteczki wody. Dlatego w odpowiednich stężeniach, jest wykorzystywany jako substancja nawilżająca. Wpływa on również na funkcje bariery ochronnej skóry, ponieważ zwiększa poziom enzymów, które syntetyzują lipidy. Zwiększa także ekspresję peptydów antybakteryjnych.
W przypadku kosmetyków, wykorzystywany jest jego syntetyczny odpowiednik, który nie wywołuje alergii i nie jest toksyczny. Występuje on w postaci bezbarwnych kryształów w formie długich igieł, bez zapachu.
W zależności od stężenia mocznik posiada różne właściwości:
2%- działa regenerująco i nawilżająco, ponieważ pobudza podziały komórek w warstwie ziarnistej naskórka
3-10%-działa silnie nawilżająco i zmiękczająco
10%- posiada działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne
10-30%-delikatne działanie złuszczające i zmiękczające, poprzez rozrywanie wiązań wodorowych keratyny. Dzięki temu możemy również uzyskać zwiększoną przepuszczalność naskórka co ułatwia wnikaniu substancji aktywnych głębiej
30-40%- mocniejsze działanie złuszczające, głównie wykorzystywane w peelingach czy kuracjach złuszczających
40-50% i więcej- wykazuje działanie silnie złuszczające. Preparaty o takim stężeniu są przepisywane na receptę. Zdecydowanie nie zaleca się ich używać w grupie ryzyka ciężkich ran, którą stanowią cukrzycy
Na etykietach kosmetyków mocznik występuje pod różnymi nazwami. Najczęstsze to, carbamide resin, carbamide, carbamimidic acid, carbonyl diamide, carbonyldiamine, isourea, 75 urea, pseudourea, ureaphil, ureophil, urevert.
Czy krem z mocznikiem jest dobry dla wszystkich?
Mocznik możemy znaleźć w wielu preparatach o różnym przeznaczeniu. Najczęściej jednak jest on kojarzony z kosmetykami do stóp. Pamiętaj aby skonsultować się ze specjalistą. Zapozna się on ze skórą, chorobami współistniejącymi i dobierze odpowiedni preparat o konkretnym stężeniu do danego problemu.
Źle dobrany kosmetyk do pielęgnacji stóp lub niewłaściwe jego zastosowanie może być przyczyną powstawania ciężkich i trudno gojących się ran w zespole stopy cukrzycowej. Dla grupy pacjentów z cukrzycą najbezpieczniejszy jest mocznik o stężeniu nie większym niż 10 %, który posiada właściwości nawilżające.
Chcesz wiedzieć więcej na temat kondycji Twoich stóp, a także dowiedzieć się o najlepszej domowej pielęgnacji dostosowanej do Twoich potrzeb – zapraszamy do gabinetu na konsultację podologiczną.