Stopy człowieka narażone są na wiele urazów i przykrych dolegliwości. Choć zwykle pierwsze objawy nie są na tyle alarmujące, by zgłosić się po pomoc, z czasem ból może stać się nie do zniesienia. Jednym z najpowszechniejszych problemów jest wrastanie paznokcia. Jak w takim przypadku wygląda terapia?
Co to są wrastające paznokcie? – Objawy
Problem wrastających paznokci to przypadłość, w której boczna krawędź paznokcia u stopy wrasta pod skórę wbijając się w wał okołopaznokciowy, powodując uczucie dyskomfortu, a następnie bólu. Wrastający paznokieć zazwyczaj dotyczy dużego palca u stopy, ponieważ jest on najtwardszy i potrafi najmocniej wbić się w skórę. Niekiedy pacjentowi towarzyszy uciążliwy ból, który uniemożliwia poruszanie się. Dodatkowo można zauważyć stan zapalny czyli obecność obrzęku, zaczerwienienia, wysięku wydzieliny. Zdarza się, że paznokieć może przebić skórę – skutkuje to wtedy krwawieniem i powstaniem rany. W takim przypadku należy szybko zareagować i skorzystać z konsultacji z ekspertem.
Wrastające paznokcie – przyczyny, terapia, profilaktyka
Główną przyczyną wrastających paznokci jest nieodpowiednie ich skracanie, obcinanie zbyt krótko, mocne wycinanie brzegów lub pozostawienie postrzępionych krawędzi. Ryzyko pojawienia się tej przypadłości rośnie także, gdy nosimy nieodpowiednie obuwie np. zbyt ciasne, na wysokim obcasie, z wąskim czubkiem. Wśród innych przyczyn wrastających paznokci wyróżnić można:
- skłonności genetyczne,
- urazy i przeciążenia stopy np. u osób uprawiających sport,
- nieprawidłowy sposób chodzenia, zaburzenia biomechaniki chodu,
- szybki przyrost wagi, nadwaga, kobiety w ciąży,nastolatkowie,
- cukrzyca, choroby układu krążenia,
- zbyt długie palce u stóp, deformacje stóp, wady postawy, płaskostopie, palce młotowate.
Jak leczyć wrastające paznokcie?
Leczenie wrastających paznokci to często długotrwały proces i należy uzbroić się w cierpliwość. Kluczowa jest zmiana kierunku wzrostu płytki paznokciowej, a także zwiększenie przestrzeni w wale okołopaznokciowym. Gdy już wystąpił stan zapalny, należy zastosować antyseptyki nowej generacji, a także specjalistyczne opatrunki, które mają za zadanie nie dopuścić do rozwoju infekcji. Do rekomendowanych wyrobów medycznych używanych w leczeniu ran zaleca się:
- jałową sól fizjologiczną – przemywa się nią rany z zanieczyszczeń, nie posiada właściwości antybakteryjnych,
- preparaty na bazie kwasu octowego i podchlorynu sodu np. Microdacyn, Granudacyn, Aspirox,
- środki na bazie PHMB np. Prontosan, Sutrisept,
- preparat na bazie jodopowidonu np. Braunol,
- lek na bazie octenidyny np. Octenisept.
!!! Każdy z wyżej wymienionych antyseptyków posiada odpowiednie wskazania i p/wskazania. O tym co zastosować decyduje specjalista.
W przypadłości wrastających paznokci nie zaleca się stosowanie Rivanolu, wody utlenionej, kwasu bornego, fioletu gencjany, spirytusu, amolu, maści z antybiotykiem i sterydami do użytku miejscowego, maści z mocznikiem. Ponadto nie należy moczyć nóg w wodzie z szarym mydłem, solą morską, a także używać ostrych przyborów do obcinania paznokci.
Zabiegi na palce u stóp – plastyka opuszka palca
Korekcję paznokcia można przeprowadzić inwazyjnie lub zachowawczo. Leczenie zachowawcze obejmuje:
- podniesienie paznokcia poprzez założenie tamponady,
- założenie rurek ochronnych na brzegi paznokcia,
- nałożenie klamer na wrastające paznokcie.
Leczenie inwazyjne przeprowadza się w przypadkach wymagających interwencji podochirurga i zaliczyć do tego można:
- chirurgię palca,
- plastykę wałów okołopaznokciowych.
W naszych gabinetach stawiamy na holistyczne podejście do każdego pacjenta, dlatego umawiając się na konsultację, możesz liczyć na profesjonalną opiekę. Zapraszamy!